SabzArticleView

آرشیو گفتگوها
دو عملیات، دو روایت
دو عملیات، دو روایت

 یک هفته پس از فتح خرمشهرستاد کل نیروهای مسلح عراق دستور داد خاکریزها صاف شود و در هیچ منطقه‌ای خاکریز احداث نگردد. این اولین اقدام دفاعی عراق بود، در دومین گام استراتژی دفاعی انتخاب کرد، اما مگر بدون خاکریز امکان دفاع وجود دارد؟ دشتی صاف که سنگرها در درون زمین ایجاد شده و زمین را در مقابل رزمندگان مسلح کنند.

عزم و رزم
روایت رشادتهای دلیران پدافند هوایی ارتش در عملیات والفجر هشت
عزم و رزم

پس از گذشت پنج سال از آغاز تحمیل جنگ علیه ایران در سال 1364، رژیم بعث عراق، نه‌تنها به اهداف اولیه خود دست نیافته بود؛ بلکه نیروهای ایرانی در برابر چشم جهانیان توانسته بودند بسیاری از مناطق و شهرهای تصرف‌شده را در عملیات‌های بزرگی همچون «بیت‌المقدس»، «ثامن‌الائمه(ع)» و سلسله عملیات‌های «والفجر» و «کربلا» آزاد کنند.

عبور از «دویرج»
هفت روایت از عملیات محرم بر اساس گفتگو با سردار «محمدرضا ابوشهاب» فرمانده لشکر 14 امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس؛
عبور از «دویرج»

عملیات رمضان که در تابستان سال 61 با عدم موفقیت رزمندگان ایرانی روبرو شد و امکان پایان دادن به جنگ نیز با بن‌بست سیاسی و دیپلماتیک مواجه گشت، ایران راهبرد تداوم عملیات‌های نظامی را برای تسلیم کردن رژیم بعث عراق در برابر خواسته‌های به حق خود در پیش گرفت. از این رو فرماندهان و رزمندگان ابتدا عملیات مسلم بن عقیل و سپس عملیات محرم را طراحی و اجرا کردند.

زوار امام حسین علیه السلام چگونه وارد محشر می شوند؟
حجت الاسلام مهدی اسماعیلی، کارشناس حدیث ؛
زوار امام حسین علیه السلام چگونه وارد محشر می شوند؟

قرآن می فرماید: «يَوْمَ نَدْعُو كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ» یعنی هر گروهی در قیامت به دنبال امام خود وارد محشر می شوند و بر اساس روایات رسیده زایران سیدالشهدا (ع) در روز قیامت زیر پرچم و لوای سیدالشهدا (ع) هستند.

لحظه‌شماری می‌کنم برای اربعین حسینی
گفت‌وگو با بانوی ایرانی خادم حرم امام حسین (ع)
لحظه‌شماری می‌کنم برای اربعین حسینی

لحظه‌لحظه خدمت به زائران اربعین شیرین و خاطره‌انگیز است و خادم امام حسین بودن حس خاصی دارد. در میان خانم‌های زائر وقتی به ضریح نزدیک می‌شوند در همان حالتی که در صف ایستاده‌اند مدام به خانم‌ها مخصوصاً زائران ایرانی یادآوری می‌کنیم الان نزدیک حرم هستید، چیزی نمانده به ضریح امام حسین (ع) برسید، برای ظهور آقا امام زمان (عج) دعا کنید

قصه‌ای نانوشته از پدافند
گفتگو با سرهنگ خسرو جهانی، اعجوبه پدافند هوایی ارتش
قصه‌ای نانوشته از پدافند

خسرو، قصه نانوشته‌ای است که جهانی از عشق را در دل گفته‌هایش به رخ می‌کشد و شیرین، یار دیرین خسرو که نامش حالا در زندگی شده اکرم حاجی آقا، حلاوت زیستن عاشقانه را برای آنها با گذشت بیش از 43 سال شیرین‌تر کرده و همواره حتی در سخت‌ترین دوران دفاع مقدس و در بحبوحه بمباران و موشک باران اندیمشک و دزفول نیز با مجاهدت در کنار هم بودند.

از خانه تا خط مقدم
یادی از بانوان پایداری واستقامت (استان کردستان)
از خانه تا خط مقدم

از اولین روزهای انقلاب اسلامی و با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی زنان نیز مبارزه خود را شروع کردند. بانوان میهن اسلامی ‌با شجاعت‌ و رشادت ‌وصف ‌ناشدنی‌ در مناطق‌ مرزی ‌از جمله‌ خرمشهر، سوسنگرد، اهواز، مهران و... حماسه‌های‌ پرشوری ‌آفریدند.

از صیانت هوایی تا سیادت هوایی
گفت‌وگوی سرو با امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش؛
از صیانت هوایی تا سیادت هوایی

علیرضا صباحی‌فرد در سال ۱۳۴۲ در شهر قم به دنیا آمد و در سال ۱۳۶۳ در رشته پدافند هوایی در فرماندهی آموزش‌های هوایی شهید خضرایی استخدام شد. او به عنوان افسر عملیات موشک در منطقه پدافند هوایی امیدیه، منطقه پدافند هوایی اصفهان، منطقه پدافند هوایی بوشهر و منطقه پدافند هوایی تهران خدمت کرده‌است. امیر صباحی‌فرد بعد از اخذ مدرک کارشناس عالی زمین به هوا به فرماندهی گروه پدافند هوایی واکنش سریع شهید ستاری منصوب و قبل از انتصاب به سمت جانشین فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص)، فرماندهی منطقه پدافند هوایی شمال (تهران) را نیز بر عهده داشت. نیروی پدافند هوایی ارتش در سال ۱۳۹۸ با تفکیک از قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص)، به‌عنوان چهارمین نیروی فعال ارتش، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. به مناسبت دهم شهریور ماه، سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) گفت‌وگویی داشته‌ایم با فرمانده این نیرو که در ادامه می‌آید.

حیف است لحظات اسارت بی‌خواننده بماند
سرهنگی درباره «تابستان ۱۳۶۹» مطرح کرد؛
حیف است لحظات اسارت بی‌خواننده بماند

‹مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت با تاکید بر اینکه حیف است لحظات اسارت بی‌خواننده بماند، درباره کتاب «تابستان ۱۳۶۹» گفت: پس از ۴۰ سال کار در ادبیات جنگ، این‌ها انتخاب من است.

گفتگو با امیر صباحی فر
گفتگو با امیر صباحی فر

امروز جایگاه این نیرو در عرصه بین‌المللی به پشتوانه انسجام ملی، وحدت، یکپارچگی و همدلی ملت شریف ایران اسلامی از صیانت هوایی به سیادت هوایی رسیده است به طوری که در منطقه و جهان حرف برای گفتن داریم.​​​​​​​

«
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
»