SabzArticleView

امکانات

MuseumFacilities

موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی
موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی
Facility Comments
buy-ticket

موزه و سراسر نماي سپهبد شهید قاسم سلیمانی  :

سراسر نمای دفاع مقدس که از آن با عنوان پانوراما دفاع مقدس تهران یا پانورامای مقاومت هم نام برده می شود، یک پرده سینمای کاملا کروی که در آن فیلم هايی با موضوع دفاع مقدس به صورت کاملا ۳۶۰ درجه نمایش داده می شود.سراسر نمای دفاع مقدس یکی از جاهای دیدنی جدید تهران است که با ساختمان کروی زیبایش، در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار دارد. یکی از شاخص های کشور های توسعه یافته بنا های کروی است و پانورامای بیت المقدس که از آن با عنوان سراسر نمای دفاع مقدس و یا تماشاگه راز هم نام برده می شود، برای اولین بار در کشور به صورت کاملا کروی طراحی شده است.پانوراما دفاع مقدس تهران ، با مساحت ۳۸۴۴ متر مربع و زیر بنای ۸۵۸۰ متر مربع،  جزء سه پانورامای بزرگ در دنیا و نخستین آن در خاورمیانه محسوب می‌شود. از ویژگی‌های فنی این بنا می‌توان به قطر ۴۰متری گنبد و بتن مسلح اشاره کرد که ۲۷متر از سطح زمین ارتفاع دارد.کار ساخت پانورامای دفاع مقدس در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و این پروژه در نهایت پس از پنج سال در سوم خرداد سال ۱۳۹۵ درموزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد .  

پانورامای دفاع مقدس یک اثرهنری خلاقانه است که به موضوع اشغال، دفاع و آزادسازی کشورمان از چنگال متجاوزان بعثی می پردازد و به نوعی مکمل  موزه  محسوب می شود. پروژه «سراسر نما» یا همان «پانورامای دفاع مقدس» یکی از تخصصی ترین پروژه های کشور به شمار می آید که از آبان ماه سال ۱۳۹۰ در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در دستور کار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران قرار گرفت. به دلیل اهمیت و کاربری اراضی عباس آباد و ارتباط موضوعی و معنایی بین پانورامای عملیات دفاع مقدس و موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، محل فعلی برای ساخت این مجموعه در نظر گرفته شد . ..

هدف از ساخت سراسر نما ، تجسم عینی نسل امروز از زمان جنگ و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت است. در واقع سراسر نما، بخشی از موزه ملی انقلاب اسلامی ودفاع مقدس است که به شکل ویژه به موضوع عملیات بیت‌المقدس می‌پردازد و نسل امروز را که با زمان جنگ فاصله زیادی دارند با عملیات های مختلف و نیز جان‌نثاری‌ها و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان از طریق نمایش فیلم و عکس آشنا می‌کند.تالار ورودی موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد شهید قاسم سلیمانی شامل دو بخش است که یک بخش آن به خرمشهر قبل از جنگ و حال وهوای کوچه های آن موقع پرداخته و بخش دیگر آن خرمشهر بعد از جنگ و ماکت های که روایت گر اتفاقات رخ داده در خرمشهر است.

در موزه و سراسر نمای مقاومت سپهبد  شهید قاسم سلیمانی علاوه بر بحث فوق نمایشگاه موزه مقاومت در 12 بخش بصورت غرفه که مربوط به کشورهای آفریقا ، افغانستان ، بوسنی ، داعش ، سوریه ، عتبات وعراق ، فلسطین، لبنان، دشمن شناسی ، شهدا وحاج قاسم ، یمن وبحرین  است به همت سپاه قدس ج.ا.ا ا  درشهریور ماه 1399 افتتاح گردید  . خلاصه ای ازمطالب نمایشگاه فوق که در دوبخش رینگ بالا وپایین سراسرنما ایجاد گردیده است درقسمت ذیل قابل مشاهده می باشد .

 

User Comment
Complete Data
Text to Identify Refresh CAPTCHA