SabzArticleView

روزشمار دفاع مقدس

EventsCalendar

جوابیه امام امت به پیام تبریك حسن البكر بمناسبت استقرار جمهوری اسلامی و آرزوی توفیق ملتها.

جوابیه امام امت به پیام تبریك حسن البكر بمناسبت استقرار جمهوری اسلامی و آرزوی توفیق ملتها. گزارش چگونگی قرار گرفتن سنندج در آستانه درگیری مسلحانه بین نیروهای مذهبی و چپ ( غیرمذهبی ) : پایان مهلت تعیین شده برای تعطیلی و تخلیه دفترهای سازمان چریكهای فدایی خلق و جمعیت دفاع از آزادی و انقلاب ( كومه له ) ؛ سنگربندی دفترهای مذكور ؛ اجتماع گروه كثیری از مردم در مقابل این دفترها و تاكید بر تعطیل شدن هرچه سریعتر آنها ؛ تلگراف دفتر هواداران سازمان چریكهای فدایی در سنندج به نخست وزیر و درخواست كمك از دولت برای جلوگیری از حمله به دفتر سازمان ؛ سنگربندی مقرها و دفترهای سازمانهای نامبرده و استقرار عناصر مسلح در اطراف آنها ؛ میتینگ گروههای طرفدار سازمانهای سیاسی غیرمذهبی در محل ژاندارمری سابق سنندج و مخالفت با تعطیلی دفترهای آنها ؛ آغاز مذاكره بین استاندار كردستان ، نمایندگان گروههای ائتلافی - مذهبی ، علامه مفتی زاده و كمیته پنج نفری و امضای یك موافقتنامه كه در آن به تحصن كنندگان مسجدجامع اطمینان داده اند كه چنانچه با موجودیت شورای شهر مخالفتی نداشته باشند ، خواستهای آنها در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد ؛

موافقت تحصن كنندگان با این توافقنامه و پایان تحصن در ساعت 10 شب ؛ گزارش جانبدارانه سازمان چریكهای فدایی خلق از سیر حوادث امروز سنندج ؛ اظهار نظر فواد روحانی ( از اعضای شورای منتخب سنندج ) و كلیجی ( فرماندار سنندج ) درباره تعطیلی دفترهای سازمانهای سیاسی و عوامل دست اندركار ماجرا . پیام آیت الله طالقانی خطاب به تحصن كنندگان مسجد جامع سنندج و ابراز نگرانی از وضعیت شهر و تاكید بر آغاز هرچه سریعتر كار شورای یازده نفری برای سر و سامان دادن به اوضاع شهر . تكذیب خبر دستگیری سی تن از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در آبادان از زبان دادستان دادسرای انقلاب اسلامی این شهر .

تحصن اعضا و هواداران سازمان چریكهای فدایی خلق در دادگستری شهركرد برای اعتراض به حمله به ستاد هماهنگ كننده این سازمان . گزارش فرستاده ویژه امام خمینی به سیستان و بلوچستان ( آیت الله خامنه ای ) : نشانه یك ناآرامی سیاسی به هیچ وجه در منطقه وجود ندارد . رادیو لندن : ممكن است در آینده دردسر ناشی از تجزیه طلبی در بلوچستان به بار آید . عزیمت آیت الله طالقانی به قم و ملاقات با امام خمینی در شب گذشته ؛ ادامة تعطیلی دفتر آیت الله طالقانی ؛ چگونگی ملاقات فرزند امام خمینی با آیت الله طالقانی پس از سه روز جستجو در تهران ؛ سفر نخست وزیر و مقامات مهم دولتی به قم در بحبوحه مذاكرات امام خمینی با آیت الله طالقانی . ملاقات آیت الله مهدوی كنی ( سرپرست كل كمیته های انقلاب اسلامی ) به همراهی رؤسای كمیته های چهارده گانه تهران با امام خمینی در وضعیت افزایش فشارهای مخالفان بر موجودیت كمیته و تقدیم گزارشی از اقدامها و فعالیتهای كمیته در سرتاسر كشور و بیانات امام خمینی در تایید كمیته ها و ضرورت پاكسازی آنها . خلع سلاح عمومی و خط مشی دولت موقت ؛ امیر انتظام : اسلحه در دست افرادی است كه عاشق وطن خود هستند و كار خلاف نمی كنند و اگر دولت بخواهد كه اسلحه شان را تحویل دهند ، از دولت تبعیت می كنند و اگر عده قلیلی باشند كه اسلحه خود را ندهند ، دولت با آنها مقابله می كند . اعتراض افسران و پرسنل دبیرستان نظام به مطالب روزنامه آلمانی " عصر ما " در مورد تلاش ارتش برای دست زدن به كودتا برضد جمهوری اسلامی و اعلام اینكه به كار بردن هرگونه دسیسه برای آسیب رساندن به انقلاب محكوم به شكست است . بازتاب مراسم روز ارتش در رادیو لندن : علی رغم بی نظمی ، مراسم رژه حاكی از آن بود كه بین جوانان انقلابی ایران و ارتش برادری و همبستگی جانین عداوت قبلی گشته است . بازسازی ارتش سالها به طول خواهد كشید و در این میان در صورت بروز هرگونه ناآرامی در شهرستانها ارتش قادر به سركوب نخواهد بود .

پاسخ امام خمینی به پیام تبریك حسن البكر ( رئیس جمهور عراق ) كه در آن ضمن تشكر ، چنین خاطر نشان شده : «عاقبت اختناق انفجار است و آن نه صلاح ملت است و نه صلاح دولت . » پیشنهاد وزیر بازرگانی به دولت بازرگان مبنی بر واگذاری یكی از كارخانه های تولید مشروبات الكلی به اقلیتهای مذهبی .

SabzArticleView

ارتباط با ما
میدان ونک - بزرگراه شهید حقانی - انتهای خیابان سرو - روبروی پارک طالقانی - موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
تلفن روابط عمومی موزه : 1578 داخلی 876
بلیت فروشی تالارها : داخلی 910
بلیت فروشی سراسرنما : داخلی 911
تلفن 1578
فکس 88657016
خبر نامه