SabzArticleView

امکانات

MuseumFacilities

موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موزه  ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
نظرات کاربران
خرید بلیط

در شهر بزرگ تهران، روی تپه های تاریخی عباس آباد و در مجاورت باغ کتاب تهران یکی از مدرن ترین موزه های ایران قرار دارد؛  موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس! این موزه ترکیبی از یک ساختمان اصلی با مساحت حدودی 8000 متر مربع و یک باغ بزرگ با مساحت 18000 متر مربع است و به همین جهت به عنوان یکی از بزرگ ترین موزه های کشور شناخته می شود. ساختمان اصلی موزه از 7 تالار اصلی و یک تالار به نام پروانه ها تشکیل شده است که در مجموع موزه دارای هشت تالار است. هدف اصلی رسیدن به این اعداد، هشت سال دفاع مقدس و همچنین عدد مقدس هفت است. البته تالار پروانه ها در حال حاضر بازدید ندارد و برای ارائه آثاری متفاوت در حال آماده سازی است. این  موزه زیبا با هدف شناساندن انقلاب اسلامی ایران، فرهنگ جنگ و روایت کردن هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران ساخته شده و از آخرین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا بهره گرفته است که در ادامه بـه شـرح مختصری از تالارهــای این مــوزه خواهیـم پرداخت:

تالار اول:آستانه    

بناهای تاریخی:   در ابتدای ورودی این تالار ویدیو والی به نمایش تعدادی از بناهای فاخر ایران می پردازد که دو مورد آن ( سازه های آبی شوشتر و   زیگورات چغازنبیل در استان خوزستان) به قبل از ورود اسلام به ایران و سایر ابنیه (قلعه دختر فیروزآباد ، کاخ سروستان در استان فارس، مسجد فهرج یزد، مسجد جامع اردستان، مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مسجد آقا بزرگ کاشان، مسجد استادمطهری تهران،مسجد تاریخانه دامغان،گنبد سلطانیه زنجان، عالی قاپو و میدان امام در اصفهان و بقعه شیخ صفیه الدین اردبیلی) متعلق به دوره بعد از اسلام میباشد.

پرینت نقشه ایران باستان در دوره هخامنشی و نقشه ایران کنونی: این پرینت گویای پهنه وسیع فلات ایران است که از هندوکش و تبت در شرق و اروپای شرقی و مقدونیه در غرب تا جنوب خلیج فارس گسترده بوده است که به علت بی کفایتی برخی پادشاهان گذشته قسمت اعظمی از آن جدا شده است. آخرین قسمت جدا شده از خاک ایران، کشور امروزی بحرین می باشد که در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی در سال 1350 از ایران جدا گردید.  نقشه ایران کنونی مزين به پرچم در حال اهتزاز، که پس از جنگ تحمیلی کوچکترین جزئی از آن جدا نشده  در وسط این نقشه خودنمایی می کند .

تابلوی مینیاتور کندن در خیبر: این اثر هنری، واقعه کندن درب خیبر توسط امیر المومنین در جنگ خیبر را نشان می دهد که نمونه ای دیگر از تلفیق هنر ایرانی با مضامین اسلامی و شیعی است. این تابلو که هنرمند آن ثبت نشده است متعلق به دوره صفوی است که اصل اثر در نگارخانه کاخ گلستان نگهداری میشود .

نمایی از کاشی کاری مسجد جامع اصفهان: این دیوار بخشی از کاشی کاری های مسجد جامع اصفهان است که دربردارنده نام مبارک  امام علی (ع) است و گویای اوج هنر و ظرافت هنرمندانه خالق این اثر می باشد که بیانگر اعتقادات قوی مذهبی ایرانیان در سده های پیشین و انتقال این معارف در هنر آن دوران بوده است.

دالان مشاهیر: تصاویر تعدادی از موثرترین چهره های سردمدار مبارزه با استبداد و استعمار طی صد سال گذشته بر روی دیواره های این راهرو پروژکت شده است. افرادی چون رئیس علی دلواری، ستار خان ، باقر خان، میرزا کوچک خان جنگلی، دکتر مصدق و علمای چون  آیت الله شیخ فضل الله نوری، آیت الله بهبهانی، آیت الله کاشانی، آیت الله مدرس و آیت الله سید محمد طباطبایی از چهره های شاخص مبارزاتی مردم در آن دوره میباشند. ریشه های شکل گیری انقلاب اسلامی در  مبارزات این افراد متبلور شده است.

پرینت جمله امام خمینی(ره): امام خمینی در یکی از سخنرانی هایشان در سال 1342 می فرمایند: سربازان من اکنون درگهواره اند. این فرمایش ایشان در انتهای دالان مشاهیر در پاسخ به عده ای که امام را بدون نیروی مبارز تصور می­کردند ایراد شده است.

نمایشگرها : به وقایع انقلابی وتاریخی ازسال 1342 تا 1358 به صورت ماه به ماه می پردازد . ازجمله این وقایع می توان به ( انقلاب سفید ، قیام 15 خرداد ، کاپیتولاسیون ، تبعید امام (ره) به ترکیه ، ترور شاه ، تاجگذاری وجشن های 2500 ساله شاهنشاهی ، شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی که نقطه عطفی درتاریخ ایران به شمار میرود و اعتصابات وقیامهای مردمی نسبت به دولت شاهنشاهی اشاره کرد ) .

دیوار شعار نویسی: یکی از ابزارهای پرکاربرد مبارزه با رژیم ستم شاهی دیوار نویسی و شعارنویسی بود. نیروهای انقلابی با استفاده از اسپری شعارها را بر روی دیوارها می نوشتندکه در این شبیه سازی شعارهای برجسته انتخاب شده و به تصویر درآمده است.

فاجعه آتش‏سوزي عمدي سينما رکس آبادان:  این فاجعه از سوي ساواک و عوامل رژيم سفّاک پهلوي جهت بدنام کردن انقلاب اسلامي مردم ايران به وقوع پيوست، 377 نفر به طرزي فجيع کشته شدند. در جريان اين آتش‏سوزي در 28 مرداد 57  تماشاگران سينما که در آن روز، حدود 700 نفر بودند براي فرار از مهلکه به طرف درهاي خروجي روي آوردند، ولي درها را بسته يافتند. انتشار اين خبر و نمايش فيلم‏ها و عکس‏هاي اين فاجعه، افکار عمومي را به شدت جريحه‏ دار ساخت.

وقوع جمعه سياه و کشتار بي‏رحمانه مردم در ميدان ژاله(شهدا) در تهران: در اولين ساعات جمعه 17 شهريور ماه، رژيم شاه توسط ارتشبد غلامعلي اويسي فرماندار نظامي تهران اعلام حکومت نظامي کرد؛ اما مردم در ميدان ژاله (شهداي کنوني)‌ تجمع کردند و ناگهان با ديدن تانک‌ها و زره‌پوش‌هاي نظامي و مأموران مسلسل به دست غافلگير شدند. مأموران مسلح پس از چند بار اخطار از زمين و هوا جمعيت را ناجوانمردانه هدف رگبار قرار دادند و مردم بي‌گناه را به خاک و خون کشيدند. عده زيادي از مردم در اين روز توسط دژخيمان رژيم به شهادت رسيدند  .

فرار شاه 26 دی ماه 57: با گسترده شدن اعتراض ها و قیام های مردمی به رهبری امام خمینی و کشتار هفدهم شهریور 57 در میدان ژاله کنترل امور از دست رژیم پهلوی خارج شد و پایه های اقتدار رژیم پهلوی سست گردید. در نتیجه مجموعه اعتراض ها شاه را برآن داشت تا به بهانه معالجات پزشکی ایران را در تاریخ 26 دی ماه 57 به سمت کشور مصر ترک نماید.

21 اسلحه ژ3: درتاریخ 21 بهمن ماه سال 57 فرماندهان ارتش اعلام بی طرفی کردند و رسما انقلاب اسلامی و رهبری امام را پذیرفتند.در این بخش بیست و یک اسلحه ژ3 و بیست و یک گل میخک قرار دارد که نماد پیوستن ارتش به ملت در 21 بهمن ماه می باشد. سربازان ارتش به ملت پیوستند و مردم با گل میخک از آن ها استقبال کردند.

دیوار خط امام: در ابتدای این دیوار تصاویر و سخنرانی امام در مدرسۀ فیضیه قم به نمایش در آمده است و در ادامه به مبارزات امام در دوران تبعید پانزده ساله در کشورهای ترکیه عراق و فرانسه اشاره شده است. امام در این دوران از وطن دور و مردم از حضور ایشان در کشور محروم بودند اما سایه رهبری و هدایت ایشان بر مبارزات گسترده بود. حضور معنوی و عدم حضور فیزیکی امام در دوران تبعید در ستون های این دیوار به نمایش در آمده است.

ورود امام به میهن 12 بهمن 57:سرانجام در تاریخ 12 بهمن سال 57 حضرت امام بعد از حدود 15 سال تبعید به کشور بازگشتند و مورد استقبال با شکوه ملت قرار گرفتند به طوری که حدود سه میلیون نفر به استقبال ایشان شتافتند. امام خمینی در شرایطی تصمیم به بازگشت به کشور گرفتند که همه جا خبر از بستن فرودگاه، انفجار هواپیما و کودتای خونین نظامیان در میان بود. امام بعد از ورود به کشور به زیارت شهدای انقلاب در بهشت زهرا رفتند و بعد از آن در مدرسه رفاه سخنرانی کردند.

10 فروردین 58 همه پرسی – 12 فروردین روز جمهوری اسلامی- نمونه تعرفه رای: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 به پیشنهاد حضرت امام خمینی همه پرسی حکومت جمهوری اسلامی ایران در روزهای 10 و 11 فروردین 58 در سراسر ایران برگزار شد و 98.2 درصد واجدین شرایط در همه پرسی با دادن رای آری با برقراری حکومت جمهوری اسلامی موافقت کردند. در 12 فروردین نتایج اعلام شد و این روز روز جمهوری اسلامی نامیده شد. در این قسمت نمونه ای از برگه تعرفه رای قرار گرفته است.

 

 

تالار دوم : حیرت وحقانیت

روابط ایران با آمریکا :  با خروج ایران از پیمان سنتو به دستور حضرت امام (ره) که متشکل ازمتحدان آمریکایی بود وتسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پبرو خط امام (ره) در13 آبان ماه 1357 رابطه ایران در مورخ 19 فروردین 1359 به صورت یکجانبه ازسوی آمریکا قطع گردید .درپی این اقدام ودرجهت آزادسازی گروگان ها آمریکایی ها عملیاتی به اسم پنجه عقاب طراحی کردند که وارد تهران بشوند ، اما این عملیات آنها درصحرای طبس به علت طوفان شن به شکست انجامید . پس ازشکست دراین عملیات آمریکایی ها کودتای نقاب را طرح ریزی کردند که این کودتا پیش ازوقوع باشکست روبرو شد .

تحرکات عراق پیش از آغاز رسمی جنگ: اقدامات و تحرکات رژیم بعث از اسفند ماه سال  1357 تا شهریور ماه سال 1359 مشتمل بر 480 مرتبه تجاوز زمینی ، 150 مرتبه تجاوز هوایی و 8 مرتبه تجاوز دریایی بوده که طی این تجاوزات حدود 150 کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی ایران به اشغال نیروهای عراقی درآمد.، که 21 مورد از این تجاوزات را به صورت تیتروار بر روی دیوار مقابل مشاهده می نمایید.

تقویم کودتا: از سال 1932 میلادی تا سال 1958 عراق به صورت سلطنتی اداره میشد تا اینکه در این سال عبدالکریم قاسم یکی از ژنرال های ارتش عراق دست به کودتا می زند و عراق را به جمهوری تبدیل می کند و خود اولین رئیس جمهور عراق می شود. بعد از وی عبدالسلام عارف و عبدالرحمن عارف به قدرت رسیدن تا اینکه با قدرت گرفتن حزب بعث در عراق، کم کم زمینه روی کار آمدن آنها فراهم می شود و در سال 1968 میلادی با کودتا احمد حسن البکر بر علیه عبدالرحمن عارف  قدرت به حزب بعث منتقل می شود. حسن البکر حدود 11 سال رئیس جمهور عراق بود تا اینکه صدام حسین در سال 1979 میلادی به بهانه سالخورده شدن وی و عدم کفایتش برای اداره کشور او را برکنار می کند و خود رئیس جمهور عراق می شود. صدام که در سر رویای رهبری اعراب و تبدیل شدن به قدرت اول منطقه را می پروراند حدود یکسال بعد از به قدرت رسیدن هجوم سراسری بر علیه ایران را آغاز می نماید.

پاره نمودن قرارداد 1975 الجزایر توسط صدام و اعلان رسمی آغاز جنگ:

       صدام حسین رئیس جمهور عراق مدعی بود که در قرارداد 1975 الجزایر کشورش در موضع ضعف قرار داشته و به حقوق خود نرسیده و با امضای این قرارداد        مورد تحقیر قرار گرفته است. لذا در 17 سپتامبر 1980 میلادی با حضور در مجلس ملی عراق این قرارداد را پاره کرد و به نوعی با این اقدام به ایران اعلان جنگ نمود.

خاک خان لیلی: این منطقه نخستین بخش از میهن اسلامی بود که 15 شهریور 1359 به تصرف متجاوزان در آمد. در این اثر هنری ؛ بخش هایی از خاک این منطقه توأم با قطعاتی از طلا و فیروزه که سنبل گرانمایه بودن خاک سرزمین ماست به تصویر کشیده شده است.

محله خرمشهر: مردم این شهر به مدت 34 روز در برابر ارتش تا دندان مسلح عراق  مقاومت نمودند. محله خرمشهر بزرگترین کار حجمی در موزه ملی انقلاب  اسلامی ودفاع مقدس می باشد که عیناً از روی تصاویر واقعی ساخته شده است و مشتمل بر بازار تخریب شده، نخل های سربریده و سوخته، مدرسه ویران شده، حیاط خانه مورد تجاوز قرار گرفته  می باشد. بر روی تخته سیاه کلاس درس این جملۀ امام (ره) که: (اسلام درس اول و آخر ماست) نقش بسته است. در حیاط خانه مورد تجاوز قرار گرفته شعار "جعنا لنبغی" را مشاهده میکنید شعاری با معنای "آمده ایم که بمانیم" که عراقی ها آن را بر روی دیوارهای شهر خرمشهر نوشته بودند. همچنین در یکی از اتاق ها عقربه های ساعت زمان آغاز حمله به خرمشهر را نشان می دهد.

پالایشگاه آبادان: پالایشگاه آبادان بزرگترین پالایشگاه ایران است که در سال 1291 شمسی توسط انگلیسی ها تاسیس شد و تا  پیش از آغاز جنگ یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های دنیا با ظرفیت تصفیه حدود 600 هزار بشکه در روز محسوب می شد .این پالایشگاه یکی از اهداف استراتژیک ارتش بعث برای ضربه زدن به اقتصاد و صنعت نفت کشور بود و31 شهریور59 با 30 فروند جنگنده بمباران می شود .

نمایه هنری قطعنامه 479 : دراین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از لفظ وضعیت استفاده کرده است به جای "جنگ" وبه ضرورت برقراری آتش بس تاکید داشته بدون آنکه مشخص کند متجاوز جنگی چه کسی است و7 روز با تاخیر 6 مهر ماه 1359 صادرگردیده است .

نمایه هنری قطعنامه 540  : طبق کنوانسون مجمع جهانی وبین المللی جنگ باغیرنظامیان وجنگ درشهر ممنوع اعلام شده بود اما برخلاف واقع شهرهایی مانند ارومیه ، تبریز ، اهواز تهران ، کرمانشاه و... مورد بمباران هوایی قرارمی گیرد وبازهم شورا مفاد کنوانسون را برحداکثر خویشتن داری کشورهای درگیر تصویب میکند .

اتاق بمباران : در این اتاق فیلمی 7 دقیقه ای از حملۀ هوایی ارتش بعث به نمایش گذاشته می شود که با پخش صدای گوش خراش انفجار و ایجاد لرزه در کف اتاق، وحشت و دلهره ناشی از این حملات هرچه ملموس تر توسط بازدیدکنندگان احساس می گردد. این فیلم، شبیه سازی بمباران محله خانی آباد تهران در سال 66 می باشد.

 

تالار سوم: دفـــاع 

رسانه های بیگانه : رسانه هایی  مانند س ان ان ، بی بی سی ، رویترز و ... که اخبار ضد ونقیض ودوگانه ای را درجهت تضعیف روحیه رزمندگان وبیشتر به نفع کشورعراق منتشر می کردند ودرمقابل آن سروهای استیلی که نماد ایستادگی ومقاومت مردم مختلف هستند به نمایش درآمده است .

تالار روح الله : به نقش کلیدی وهدایتگری حضرت امام (ره) اشاره دارد ، ایشان به عنوان بنیان گذار کبیر انقلاب سخنان وفرامینی داشتند که 9 مورد ازسخنرانی های برجسته ایشان را دراین قسمت خواهید شنید . سخنرانی ها به صورت مکتوب ازسال 59 تا 67 روی دیوار به صورت هنری چاپ گردیده است .

پرچم ها:پرچم  در  موضوعات  اعتقادی و مذهبی ما نقش بسیار مهمی دارد که نماد وحدت، همبستگی و اتحاد محسوب می گردد. این پرچم ها  اعزامهای یک صد هزار نفری بسیجیان از ورزشگاه آزادی به جبهه ها را تحت عنوان اعزام سپاهیان محمد رسول ا...(ص) را تداعی می کند .  

دیوار LED  : حركت اقشار مختلف مردم به جبهه هاي جنگ  بنابر فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر واجب کفایی بودن شرکت دردفاع  .

سنگر سرد و گرم : به منظور آشنایی با شرایط رزمندگان در مناطق سرد سیر و گرم سیر نمونه ای از سنگرهای رزمندگان در این مناطق را ایجاد کرده ایم،سنگر سرد که تداعی کننده سرمای سخت مناطق کوهستانی شمالغرب و سنگر گرم یادآور وضعیت گرم وآزار دهنده مناطق عملیاتی جنوب کشوربه خصوص درفصل های گرم سال می باشد.

اقلیت های مذهبی : اقلیت های مذهبی نیز درکنار سایر اقشار مردم با وحدت و همبستگی مشغول خدمت و دفاع بودند . آمار شهدا کلیمی ، زرتشتی ومسیحی روی دیوار نوشته شده است ، به همراه اسنادی داخل ویترین مبنی بر حضورشان درجبهه های جنگ

مسجد ورواق ها : در دوران دفاع مقدس یکی از کلیدی ترین مکان ها مسجد بوده ،که به عنوان یک پایگاه مردمی برای پشتیبانی از جبهه ها شناخته شده است .   هریک از رواق های مسجد روایتگری از نقش روحانیون در حوزه های رزمی تبلیغی و همچنین بیانگر فعالیتها،ازجان گذشتگی ها و نقش آفرینی های بانوان است یکی دیگر از رواق ها نیز به موضوع نیایش و دعا که تأثیر معنوی و اعتقادی شگرفی بر روحیه رزمندگان در دفاع مقدس داشته می پردازد.

دیوار لبخند بسیجیان : حضوراقشار مختلف مردم درجبهه های جنگ با هرسن وسال که لبخند برچهره دارند ونشان دهنده این هست که این عزیزان با وجود آسیب ها ومصیبتها همچنان روحیه خود را حفظ کرده اند .

ويترين نمونه هدایای مردمی : اقشار مختلف مردم علاوه بر حضور مستقیم در دفاع با پشتیبانی های مادی و معنوی سعی در حمایت از جبهه ها داشتند که شما نمونه ای از این هدایای مادی را در ویترین ها مشاهده می کنید.بخشی ازاین هدایا حتی برای خانواده و یا فامیل نقش هویت تاریخی را داشته ولی برای پشتیبانی از رزمندگان در اهدای آن مضایقه ای نشده است.

ایستگاه هنردردفاع مقدس : این قسمت شامل موضوعات مختلفی است که عبارتند از:

1.اثر هنری(آرت ورک) پوکه:تصویر یک رزمنده در حال شلیک آرپی جی به سمت تانک دشمن که با استفاده از بیش از 41000 بوکه فشنگ کلاشینکف ساخته شده است .

2 . پنج نمایشگر ایستاده که گزیده های از فیلم های شاخص سینمای دفاع مقدس را به نمایش می گذارد.

3 . نمایشگر های لمسی بازی کودکان: این جا کودکان می توانند نقاشی بکشند و بازی کنند

4 . سینمای پنج بعدی:که درآن یک انیمیشن با موضوع دفاع مقدس با جلوه های ویژه نمایش داده می شود.

 

تالار چهارم  : آرامش و مقابله 

پس از دفاع اولیه و آزادسازی بخش وسیعی از خاک اشغالی نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم به تدریج روحیه خود را به دست آورده و بر وضعیت پیش آمده مسلط شدند. با ادامه جنگ و گذر از بهت و غافلگیری های اولیه، حالت انفعال آغازین به سرعت از بین رفت و ابتکار عمل به دست رزمندگان اسلام افتاد و شرایط به گونه ای رقم خورد که جمهوری اسلامی توانست نبض جنگ را به دست بگیرد.     آنچه در این تالار می بینید: 
1- نمایی از سنگر فرماندهی در حالی به تصویر کشیده شده که فرماندهان در حال طرح ریزی و هدایت عملیات هستند.
2- نمایش و معرفی ساختار و سازمان نیروی انسانی نیروهای مسلح در طول هشت سال دفاع مقدس
3- نشان و نماد نیروها  ( ارتش- سپاه - بسیج - کمیته – ژاندارمری- ستاد کل - جهاد سازندگی)
4-  نمایش تصاویر انواع عملیات های آبی، خاکی، هوایی و جنگ نفت کش ها.
5- نمایه هنری سلاح آر پی جی 7 
6- نمونه هواپیماهای هدایت شونده(پهپاد) و عکس های هوایی تهیه شده توسط آنان.
7- نمایه هنری میدان مین. 
8- هولوگرام شهید آوینی که نمایش دهنده روایتی است از شهید آوینی درباره دفاع مقدس. 10- نام و تاریخ عملیات های هشت سال دفاع مقدس در سه نوع گسترده، نیمه گسترده و محدود که بر روی دیوار نمایش داده شده است.
9- نمایش نقش گروهک های تروریستی و منافقین پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس تا به حال در جهت نا امن نمودن کشور و انجام اقدامات خرابکارانه و ترور تا به حال.  سایر بخش های این تالار   سیم خاردارهـا و خورشیدی هـا - پل خيبر و فعالیت  های مهنـدسی - میــز طرح ریـزی عملیات – ساختار فرماندهی در جنگ نمونه هایی از لباس های رزمندگان اسلام- نمایه هنـــری از نام رسته ها - انواع مین های زمینی و دریایی و ...   نمایش سلاح های سبک نظامی – میدان و معبر مین- نمایه هنــــری از سلاح کاتیوشـا - پرده نقالی.

 

تالار پنجم :  شهادت  

شهادت هنر مردان خدا است. این جمله کافی است تا در مقابل تمام آنهایی که روزگاری جنگیدند و با دفاع از دین و مذهب خویش خاک پاک کشورشان را حفظ نمودند، سر تعظیم فرود آوریم. مردان مردی که جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا امروز، ایران سربلند و استوار باقی بماند.  آنچه در این تالار می بینید: 
1- پل شهادت : تالار شهادت با پل شهادت آغاز می شود. مخاطب با عبور از این پل، اسامی و تصاویر شهدا را در دو طرف خود مشاهده می کند. اسامی انسان های برگزیده که برای دفاع از ارزش ها  و سرزمین ایران اسلامی به مقام شامخ شهادت نائل شدند و بالای سر خود به یاد حدود 190 هزار شهید دوران دفاع مقدس تعدادی از پلاک های شناسایی شهداء را  می بینید. 
2- در تالار پنجم پس از عبور از پل نمادین شهادت، به محل ضریح نمادین حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) می رسیم که وجهی از آن در ابعاد یک به یک به یاد آرمان بلند شهیـــدان و امام شهیــدان به نمایش گذاشته شده است.
3- نمایش تصاویر قبور شهدای هشت سال دفاع مقدس
4- جانبازان : در این قسمت مراحل مختلف زندگی این بزرگواران چه در دوران جنگ که برخی از آنها علی رغم اینکه جانباز بوده اند باز هم حضور پر رنگی در جبهه ها داشته اند و همچنین پاره ای از مشکلات و  موفقیت های آنها در دوران پس از جنگ به تصویر کشیده است.
5- اثر هنری ماسک شیمیایی، که نشان دهنده استفاده گسترده ارتش بعث عراق از سلاح های شیمیایی چه در عملیات ها و چه در مناطق مسکونی ایران و عراق علیه غیرنظامیان است.
6- جاویدالاثرها: این قسمت به نقش آسمانی های زمین اختصاص یافته است. اثر هنری جاویــدالاثرها در واقـــع یادگـــاری های آنها همچــــون پلاک، چفیــه، مهـــر و .... را نشــــان می دهد.
7-  آزادگان: در این قسمت 3 نمایشگر فیلمی از زندگی اسرای ایرانی را در اردوگاه های مخوف رژیم بعث عراق به نمایش  می گذارد.  در این فیلم کوتاه تحمل بالای اسرای ایرانی و ظلـم و شقــاوت بعثی ها به مخاطب نشان داده می شود و در نمایشگر دیگر برخورد توأم با عطوفت رزمندگان با اسرای عراقی در میادین رزم و همچنین نحـوه برخورد انسانی و اسـلامی  ج.ا.ا  با آنـها را در اردوگــاه ها نشــان می دهد.
8 - پلاک های کوچه ها و خیابان ها از اقصی نقاط ایران اسلامی که هر کدام به نام شهیدی مزین شده است و تعداد شهدای هر استان نیز نشان داده شده است.

  

تالار ششم :پیروزی

مرور صفحات تاریخ حکایت از جنگ هایی دارد که بر میهن عزیزمان تحمیل شده است؛ دلیل این تحمیل، بی کفایتی، ناتوانی و سر سپردگی حاکمانی بود که بخش های مهمی از خاک این سرزمین را به بهای اندک به بیگانگان واگذار کردند. اما دفاع مقدس حکایت دیگری دارد. جایی که فرماندهان دلیر و ولایی و فرمانبران ایثارگر و ارزشی، دلاوری هایی را رقم زدند که با وجود تمام حمایت های بلوک شرق و غرب و اتحاد دشمنان اسلام، ذره ای از خاک وطن عزیزمان جدا نشد.  آنچه در این تالار می بینید:  1- معرفی حامیان صدام و چگونگی حمایت های آنها در دو سطح نظامی و غیرنظامی.  2- در سوی دیگر، نمایه هنری دستگیری و طناب دار و سرانجام دیکتاتور عراق که در 30 دسامبر 2006 به دار مجازات آویخته شد، به نمایش در آمده است.  3- در انتهای بخش اول بیانگر دو مقطع متفاوت از زندگی صدام به نمایش گذاشته شده است. مقطع اول، صدام در لباس نظامی در اوج قدرت و محبوبیت در بین کشـورهای عربی و مقطع دوم در دادگاه نظامی و اوج ذلت.  4- عبـــور از دالان بارش اطلاعـــات و به تصــویر کشیــدن دفــاع مقــــدس از نگـــاه رسـانه هـای نوشتاری، شنیداری و دیداری حامیان صدام بخش دیگر تالار ششم می باشد.    5- نمایه هنـری پیروزی عملیات غرور آفرین بیت المقدس که منجر به آزادســازی بخش وسیعی از خاک میهن عزیزمان و اسارت حدود 19 هزار نفر از نیروهای بعثی شد در این تالار به نمایش در آمده است.  6- بخشی از این تالار به وقایع سال پایانی جنگ، متن قطعنامه 598 ، مظلومیت مردم ایران و سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناو آمریکایی، عملیات مرصاد و مکاتبات صدام با ریاست جمهوری وقت ایران که سرانجام تمام خواسته های ایران را پذیرفت، پرداخته می شود.  7-  نقشه فلزی جمهوری اسلامی ایران که نماد حفظ تمامیت ارضی کشور در طول 8 سال دفاع مقدس است.

تالار هفتم : سـرانجـام   

سرانجام،آخرین پرده از روایتی است که موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تقدیم بازدیدکنندگان عزیز می نماید. این تالار با واقعه جانگداز و حزن انگیز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز می شود.  سپس بالکن بازسـازی شده حسینیه جمــاران خودنمایی می کند . جایی که اکثـر سخنـرانی های ایشـان در آنجا صورت می گرفت. و در انتها به معرفی دستاوردهای سیاسی، نظامی، علمی و ... نظام مبارک جمهوری اسلامی ایران می پردازد.  آنچه در این تالار می بینید:  1-  نمای بازسازی شده بالکن حسینیه جماران و نمایش تندیس امام (ره) در آن.  2- تصاویری از حضور امام (ره) در دوران رهبری بعد از انقلاب و در بیمارستان، وداع خانواده ایشان با پیکرشـان قبل از تدفـین و صحنــه هـایی از مراسـم تشییع باشکوه ایشان.  3- تصــاویری از قرائت وصیت نامـه امام (ره) توسط حضرت آیت الله خامنه ای در جلسـه فوق العــاده مجلس خبرگان که انتقال رهبری را یادآوری می کنـد و صحنه هایی از زندگی ایشان در دوران قبل از انقلاب، ریاست جمهوری و حضورشان در جبـهه را نشان می دهد.  4- شش نمایشگر لمسی و تصاویر تلفیقی که دستاوردهای دفاع مقدس از منظر امام (ره)، کتاب صحیفه نور حضرت امام و کتابی از سخنان مقام معظم رهبری را به نمایش می گذارد.  5- پس از عبور از این قسمت، شاهد تصاویری از راهپیمایی های 22 بهـمن (سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران) از سالهای گذشته تا به امروز هستیم که گویای تداوم حضور مردم در صحنه در جهت تأیید و حمایت از نظام جمهوری اسلامی است  6- تصاویری از دستاوردهای نظامی، علمی، سیاسی، اقتصادی و ...  7- چرخه کامل سوخت هسته ای، سانتریفیوژها و استفاده از انرژی هسته ای در حوزه های مختلف پزشکی،صنعتی،کشاورزی و غیره.

 

نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA