SabzArticleView

درباره ما

SabzArticleView

موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بزرگ‌ترین موزه نظامی جهان اسلام و مدرن‌ترین موزه غرب آسیا؛ یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران می باشد که از سال 1391 به همت شهرداری تهران در اراضی عباس‌آباد به بهره برداری رسیده است. این موزه با زیربنای ۲۰۵ هزار متر مربع یکی از بزرگترین باغ موزه‌های کشور است و شامل بخش‌های مختلفی مانند تالارهای هفت گانه، سراسرنما، مسجد، باغ راه، دریاچه مصنوعی، آب‌نمایش، سالن های آمفی تئاتر ،امکانات تفریحی و ...  می باشد. این مجموعه با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا علاوه بر نمایش حماسه ملت ایران در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، توانسته است به فراخور تقویم، هر ساله نمایشگاه‌های موقت، مراسمات و  برنامه‌های مختلفی را  برگزار نماید.

دسترسی آسان از ویژگی‌های بارز این مجموعه است. قرار گرفتن بین دو بزرگراه همت و حقانی و برخورداری از فضایی مناسب برای پارک خودروهای شخصی، دسترسی از شمال به ایستگاه‌ متروی شهید حقانی و از جنوب به ایستگاه شهید همت، دسترسی به پیاده‌راه‌های منتهی به میدان ونک، خیابان ولی‌عصر(عج) و میدان آرژانتین، بازدید از آن را برای همگان آسان نموده است. این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده است که دسترسی به بخش‌های مختلف آن برای تمامی افراد از جمله معلولین و جانبازان دوران جنگ تحمیلی میسر باشد.

ارکان سازمان موزه عبارتند از:

هیأت  امنا

اعضا هیأت امنا موزه مرکب از اشخاص حقیقی و حقوقی زیر می باشند:

1-رئیس ستاد کل نیروهای مسلح (رئیس)

2 - شهردار تهران ( نایب رئیس)

3 - فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران یا جانشین

4 - فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا جانشین

5- فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

6-  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

7-  رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

8-  رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس (دبیر)

9-  رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران

10-  رئیس شورای شهر تهران

11- سه نفر از شخصیت های علمی و فرهنگی و هنری و فرماندهان دفاع مقدس با موافقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و شهردار تهران.

 

هیأت مدیره

اعضای هیات مدیره متشکل از 7 نفر می باشد  که دو نفر از معاونین شهردار تهران( معاون اجتماعی و فرهنگی و معاون مالی و اقتصادی)، مدیر عامل موزه و سه نفر از فرماندهان دفاع مقدس و شخصیت های علمی ، فرهنگی و هنری و حقیقی به پیشنهاد رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و با تصویب هیات امنا برای مدت سه سال انتخاب می شوند.

 

 

مدیر عامل

دکتر علی اصغر جعفری مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس