SabzArticleView

آرشیو گفتگوها
تنباکویی که تخت سلطنت را سوزاند
گفتگو با استاد مورخ «قاسم تبریزی» درباره فتوای تحریم تنباکو به عنوان نقطه عطف نهضت اسلامی
تنباکویی که تخت سلطنت را سوزاند

برای تحلیل نهضت تنباکو باید نگاهی به اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دوران ناصرالدین شاه قاجار داشته باشیم و ببینیم استعمار انگلیس و بعضاً روسیه تزاری چه طمعی به کشور ما داشتند و چه اقداماتی انجام می‌دادند. غربی‌ها از اواخر دوره صفویه با تأسیس مراکز اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی بخصوص ایران‌شناسی، ترک‌شناسی، هندشناسی و غیره به دنبال سلطه بر این منطقه و بر جهان اسلام بوده‌اند و به‌تدریج در کشور ما هم نفوذ و سلطه پیدا کردند.

موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همتراز موزه‌های بین‌المللی است
کارگردان فیلم شیار 143 درجه:
موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همتراز موزه‌های بین‌المللی است

کارگردان فیلم شیار 143 درجه گفت: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، موزه‌ای گسترده و بسیار کامل است و همتراز موزه‌های بین‌المللی است.

نقش نظام دوقطبی بین‌المللی در جنگ عراق با ایران
گفتگو با دکتر ابراهیم متقی
نقش نظام دوقطبی بین‌المللی در جنگ عراق با ایران

جنگ عراق علیه ایران بیش از آنکه بر اساس نشانه‌های اجتماعی، سیاسی، تاریخی و هویتی مورد بررسی قرار گیرد، می‌توان آن را در ارتباط با ساختار نظام بین‌الملل نیز تحلیل و تبیین کرد. هر تحلیل‌گری بر اساس قالب‌های ادراکی، تحلیلی و تئوریک خود از سطح تحلیل مشخص و سازمان‌یافته‌ای بهره می‌گیرد.

وقوع جنگ از زمان اقامت امام (ره) در پاریس پیش‌بینی می‌شد
بازخوانی گفت‌وگو با مرحوم حاج سید احمد خمینی
وقوع جنگ از زمان اقامت امام (ره) در پاریس پیش‌بینی می‌شد

مرحوم حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی فرزند و مسئول دفتر امام خمینی (ره) شاید نزدیک‌ترین شخصیت سیاسی انقلاب اسلامی به حضرت امام بود و بیشترین ارتباط را با ایشان داشت. لذا چه در فرآیند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب و چه در حوادث پس از آن، اطلاعات ناب و دقیق ایشان بهترین مستند برای آگاهی از شرایط موجود و حقایق ناگفته تاریخ انقلاب به شمار می‌رود. گفتگوی پیش رو که سه سال پس از پایان جنگ عراق علیه ایران انجام شده است حاوی نکات ظریف و مهمی است که شاید در جای دیگری بازگو نشده باشد و در منابع تحقیقاتی و اسناد دیگر قابل دستیابی نباشد. از جمله این حقایق مهم، تصریح سید احمد خمینی به این موضوع است که از زمان سکونت امام خمینی (ره) در پاریس، پیش‌بینی ناآرامی‌های مختلف و حتی وقوع جنگ علیه ایران توسط افراد مؤثر انقلاب خصوصاً شخص رهبری انقلاب پیش‌بینی می‌شد و از همان زمان تلاش می‌شد برای آن تدبیر و چاره‌یابی شود.

نظریه ولایت فقیه جوهره‌ انقلاب اسلامی است
آیت‌الله مدرسی یزدی
نظریه ولایت فقیه جوهره‌ انقلاب اسلامی است

تا زمان امام خمینی (ره) هيچ فقيهي را سراغ نداريم كه گفته باشد غير فقيه يا غير مأذون از جانب فقیه مي‌تواند متصدّي امور جامعه‌ي اسلامي باشد. هيچ فقيهي قائل نيست كه حكومت در زمان غيبت امام زمان (عج) مي‌تواند به دست غير فقيه جامع الشرايط داده شود، مگر در وقت اضطرار.

ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود
چند روایت از شهید سید حسین علم‌الهدی فرمانده سپاه هویزه
ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود

چهارده ساله بود كه شنید یک سیرک مصری آمده اهواز. مسئول سیرک آدم فاسدی بود. فقط برای خنداندن اهوازی‌ها نیامده بود. حسین همراه چند تا از دوستانش، چادر سیرک را آتش زدند و فرار كردند.

در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با واقعیت های جنگ تحمیلی آشنا شدم
رئیس سیزم:
در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با واقعیت های جنگ تحمیلی آشنا شدم

رئیس سیزم می‌گوید، وقتی جوان‌تر بودم همزمان با شروع جنگ ایران و عراق در مدرسه با ایران و تاریخ این کشور آشنا شدم اما در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با واقعیت های بیشتری در مورد روند تاریخی آن جنگ آشنا شدم.

برون‌داد انسانی یک فرهنگ در حوزۀ قدرت
بررسی نسبت دموکراسی با مردم‌سالاری دینی در گفتگو با دکتر سید ابراهیم سرپرست سادات
برون‌داد انسانی یک فرهنگ در حوزۀ قدرت

گزاره‌هایی نظیر « نسبت مردم‌سالاری دینی با دموکراسی غربی» و «نقش ولایت‌فقیه در نظریۀ مردم‌سالاری دینی و تفاوت آن با دموکراسی غربی» از محورهای اصلی گفتمان انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که تعیین تکلیف آن می‌تواند به تثبیت فکری و نظری نظام اسلامی و اصل ولایت‌فقیه کمک کند. از این رو پای صحبت عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی آقای دکتر سید ابراهیم سرپرست سادات نشستیم تا به مناسبت سالروز افتتاح مجلس شورای اسلامی به این موضوع مهم نگاهی دوباره داشته باشیم. سرپرست سادات دکترای خود را از دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرده و علاوه بر تحصیلات حوزوی، در انجمن مطالعات سیاسی و انجمن قلم حوزۀ علمیۀ قم نیز عضویت دارد.

فرماندهِ قلب‌ها
یادداشت شفاهی سردار رحیم نوعی اقدم فرمانده سابق قرارگاه حضرت زینب (س) در سوریه؛
فرماندهِ قلب‌ها

استکبار جهانی در برابر تدابیر و برنامه‌های ضداستکباری سردار قهرمان حاج قاسم سلیمانی به ستوه آمده بود. آنان در مقابل حرکت‌های منطقه‌ای و جهانی سردار سلیمانی که علیه ظلم، آدم‌کشی و ایجاد اختلاف میان مسلمانان بود، عاجز مانده بود. دشمنان در مقابل ادبیات استکبارستیزی سردار سلیمانی به بن‌بست رسیده بودند.

حکومت به حکم حکمت
بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم پانزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)
حکومت به حکم حکمت

مکتب سیاسی امام دارای شاخص‌هایی است. ... یکی از این خطوط این است که در مکتب سیاسی امام، معنویت با سیاست در هم تنیده است. در مکتب سیاسی امام، معنویت از سیاست جدا نیست؛ سیاست و عرفان، سیاست و اخلاق.

«
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
»