SabzArticleView

آرشیو گفتگوها
«جهاد تبیین» عرصه مقابله با تحریف دستاوردهای انقلاب اسلامی است
معاون سیاسی سپاه پاسداران:
«جهاد تبیین» عرصه مقابله با تحریف دستاوردهای انقلاب اسلامی است

سردار «جوانی» گفت: جهاد تبیین یعنی مقابله با تحریف و همچنین حیله و نیرنگ نظام سلطه که اقشار مختلف مردم باید در این جهاد حضور پیدا کنند.

بیت‌المقدس از بزرگترین عملیات‌های دفاع مقدس است
بیت‌المقدس از بزرگترین عملیات‌های دفاع مقدس است

دریادار ایرانی گفت: عملیات بیت‌لمقدس یکی از بزرگترین عملیات‌های دفاع مقدس است که به‌طور مشترک انجام و با همکاری، همدلی و بسیج همه نیروها به ثمر رسید.

بدون ریشه نمی‌توانیم پرواز کنیم
دکتر فابیو کاربنه؛ مدرس دانشگاه و سفیر جهانی IIPT
بدون ریشه نمی‌توانیم پرواز کنیم

دکتر فابیو کاربنه، مدرس دانشگاه و سفیر جهانی موسسه بین المللی صلح از طریق گردشگری (IIPT) است. وی کارشناس مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری در جهت ارتقای گفتگوهای میان فرهنگی، تفاهم جهانی و صلح و مولف چندین کتاب و مقاله علمی در این زمینه بوده و سخنران مدعو در رویدادهای علمی در سطح جهان می‌باشد. او همچنین نویسنده مدخل «صلح از طریق گردشگری» در دایره المعارف Palgrave مطالعات صلح و مناقشات، و مشاور چندین پروژه بین المللی مرتبط با موزه‌ها، توسعه پایدار و صلح است. وی به عنوان فرستاده ویژه IIPT در ایران، شعبه IIPT-Iran را در سال 2018 تأسیس کرد و از آن زمان با همکاری نزدیک با موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران فعالیت می‌کند، به بهانه 28 اردیبهشت، روز جهانی موزه‌ها سوالاتی از او پرسیدیم که در ادامه می‌آید.

خاک‌های نرم کوشک
گفتگو با سعید عاکف، ناشر و نویسنده دفاع مقدس
خاک‌های نرم کوشک

سعید عاکف را با خاک‌های نرم کوشک می‌شناسند، حتی اگر کلی کتاب هم بعد از آن نوشته و یا یکی از ناشران خصوصی پرکار در حوزه دفاع مقدس باشد. حتی کتاب جدید انتشارات او با عنوان «تپه جاویدی و راز اشلو» که توانسته است جایزه کتاب سال جشنواره شهید غنی‌پور را کسب کند، حالا حالاها راه دارد تا برسد به جایگاه خاکهای نرم کوشک، البته اگر برسد. علی ای حال گفتگوی رجانیوز با این نویسنده و ناشر قرار بود به بهانه هفته دفاع مقدس و حول و حوش موضوعاتی باشد که اصلا فرصت طرحشان نشد. درد دل‌های عاکف پیرامون حوزه نشر خاصه دفاع مقدسی‌اش مطلبی است که پیش روی شماست، حالا اینکه چقدر به این گلایه‌ها حق بدهیم یا نه، چیزی است که با خواندن انتقادهای تند و تیز او می‌توان درباره‌اش تصمیم گرفت.

ناگفته های فرزندان شهید فخری زاده از ترور پدر
ناگفته های فرزندان شهید فخری زاده از ترور پدر

فرزندان شهید محسن فخری زاده در برنامه بدون تعارف این هفته برای نخستین بار از ماجرای ترور دانشمند برجسته کشورمان گفتند.

موزه‌ها و آموزه‌ها
گفت‌وگو درباره موزه دفاع مقدس آذربایجان غربی
موزه‌ها و آموزه‌ها

موزه‌های دفاع مقدس به عنوان  یادبودی هنری از دوران هشت ساله جنگ تحمیلی، نقش بسیار مهمی را در نشر و ترویج ارزش‌های آن دوران  در میان اقشار مختلف علی الخصوص در میان نسل جوان دارند.  همچنین این موزه‌ها می‌توانند آینه‌ای از رشادت‌ها، دلاوری‌ها، شجاعت‌ها و در عین حال مظلومیت ملت ایران اسلامی را در مقابل دیدگان جهانیان قرار دهند و از بعد بین المللی نیز زبان گویای ما باشند. به همین خاطر امروز در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان آذربایجان غربی مهمان مهندس افشین سیمین مرام معاونت مهندسی و امور یادمان‌های این اداره کل بودیم و در مورد موزه دفاع مقدس این اداره کل گفت‌وگویی انجام دادیم.

انقلاب اسلامی گسترده و فراگیر بود
استاد شهید مرتضی مطهری:
انقلاب اسلامی گسترده و فراگیر بود

متن زیر بخشی از گفت‌وگویی مفصل با آیت‌الله شهید مرتضی مطهری است که سال ۱۳۵۸ برای صدا و سیمای انقلاب تهیه شده است. این برنامه با چهره‌هایی که ایدئولوگ جمهوری اسلامی محسوب می‌شدند به گفت‌وگو می‌نشست و از آنان درباره ماهیت آنچه در ذهن انقلابیون می‌گذشت، می‌پرسید. روابط اجتماعی انسان‌ها، ماتریالیسم تاریخی، مفهوم انقلاب اسلامی و ریشه‌های عقیدتی و ایدئولوژیک آن از جمله مباحثی است که در گفت‌وگو با استاد مطهری مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. 

ماموریت‌ رژیم صهیونیستی جلوگیری از وحدت امت اسلامی است
معاون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین :
ماموریت‌ رژیم صهیونیستی جلوگیری از وحدت امت اسلامی است

دکتر «حسین رویوران» با مدرک دکترای علوم سیاسی، به زبان عربی احاطة کامل دارد. او متخصص اوضاع جغرافیایی، انسانی، اقتصادی و فرهنگی جهان عرب و تحلیل‌گر ارشد مسائل منطقه غرب آسیاست. او در «مؤسسة مطالعات جهان» تدریس می‌کند و معاون سیاسی «جمعیت دفاع از ملت فلسطین» است که سازمانی مرد م‌نهاد شناخته می‌شود. در آستانه روز قدس با او به گفت‌وگو نشستیم.

«سپاه» نشان داد که «انقلاب» زنده است
گفتگو با «سیدمحمد غرضی» از موسسان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛
«سپاه» نشان داد که «انقلاب» زنده است

سیدمحمد غرضی از مبارزان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است که همان روزها از ایران رفت و در کشور لبنان و سوریه آموزش‌های نظامی دید و حتی خود به یکی از آموزش‌دهندگان تبدیل شد. غرضی که در ارتباط با بیت امام خمینی (ره) و در کشورهای لبنان و سوریه با نام مستعار «حیدری» شناخته می‌شد، از بنیانگذاران سپاه پاسداران و عضو اولین گروه فرماندهی است که مدت کوتاهی عهده‌دار مسئولیت عملیات سپاه نیز بود. 

داستان انقلاب، زاییده انقلاب است
«هدایت‌الله بهبودی» :
داستان انقلاب، زاییده انقلاب است

هدایت‌الله بهبودی فارغ‌التحصیل تاریخ از دانشگاه تهران است. با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان خبرنگار با روزنامه‌های تهران تایمز و جمهوری اسلامی همکاری کرد. او در جمهوری اسلامی صفحه «جبهه و جنگ» را دبیری می‌کرد. همین تجربه‌ها بود که همراه با مرتضی سرهنگی در پاییز سال 1367 منجر به تشکیل «دفتر ادبیات و هنر مقاومت» در حوزه هنری شد. او پس از پنج سال «دفتر ادبیات انقلاب اسلامی» ‌را در حوزه‌ی ‌هنری تأسیس کرد و کار را در آنجا پی گرفت. حالا بهبودی از بزرگان ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و آثارش لحن و دستور زبان خاص خود را دارد، با او درباره‌ی ادبیات انقلاب به گفتگو نشسته‌ایم.

«
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
»