SabzArticleView

آرشیو گفتگوها
عملکرد موزه موفقیت‌آمیز بوده است
مجتبی رحماندوست
عملکرد موزه موفقیت‌آمیز بوده است

مجتبی رحماندوست 13 سال مشاور رئیس‌جمهور در امور ایثارگران بود و پس از پایان مسئولیتش در انتخابات مجلس نهم توانست اعتماد مردم تهران را کسب کند و راهی قوه مقننه شود.

فرهنگ دفاع مقدس خنثی‌کننده شبیخون‌های فرهنگی
سردار سرتیپ پاسدار علی شمشیری ،جانشین مشاور مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا
فرهنگ دفاع مقدس خنثی‌کننده شبیخون‌های فرهنگی

دفاع مقدس یکی از بخش‌های مهم تاریخ ایران است که علاوه بر بعد نظامی، ابعاد مختلف فرهنگی و سیاسی دیگری هم داشته که باید حفظ شود تا به نسل‌های آینده هم برسد.

در زمینه فرهنگ دفاع مقدس همه کم‌کاری کرده‌ایم
در زمینه فرهنگ دفاع مقدس همه کم‌کاری کرده‌ایم

لاله افتخاری نماینده ادوار مجلس ، درباره اینکه آیا میراث دفاع مقدس به خوبی به جامعه منتقل شده است؟، گفت: کارها و اقداماتی انجام شده اما کافی نیست. در سال‌های اخیر کتاب‌هایی نگاشته شده و بهترین مشوق هم رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و هستند.

امام شاه را با یزید مقایسه کرد
بررسی علل و عوامل فرار شاه و سرنوشت پهلوی در گفتگو با جواد منصوری
امام شاه را با یزید مقایسه کرد

«جواد منصوری» اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از مبارزان مبرز پیش از انقلاب است، او بازمانده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی نیز هست. به بهانه‌ی 26 دی ماه، سالروز فرار شاه از کشور با او به گفتگو نشسته‌ایم، چه اینکه اکنون در مرکز اسناد انقلاب اسلامی فعال است و با تاریخ انقلاب به صورت علمی و تجربی آشنایی دارد.

تهران در جذب گردشگر دفاع مقدس مظلوم واقع شده
احمد مسجد جامعی
تهران در جذب گردشگر دفاع مقدس مظلوم واقع شده

آثار جنگ را از بین بردند و تمایلی برای نمایش آن نشان ندادند و آن‌طور که باید و شاید به گردگشری جنگ پرداخته نشده است

خودم را معلم می‌دانم تا بازیگر/ نقش رزمنده را به همه نقش‌ها ترجیح می‌دهم
سیدجواد هاشمی از حضور پررنگش در سینمای دفاع مقدس و ارزیابی‌اش از این ژانر می‌گوید؛
خودم را معلم می‌دانم تا بازیگر/ نقش رزمنده را به همه نقش‌ها ترجیح می‌دهم

سیدجواد هاشمی را بیشتر با فیلمهای دفاع مقدسی‌اش می‌شناسند و نقش‌های به شدت مثبتی که داشته، در شمایل رزمنده و مجروح و جانباز و شهید. هاشمی یکی از بازیگران پرکار سینمای دفاع مقدس است و رکورددار شهادت در این آثار. جوان ۱۹ ساله‌ای که آکتوری را با فیلم «پرواز در شب» رسول ملاقلی‌پور آغاز کرد، تا به امروز بیشوکم در ۴۰ فیلم و سریال دفاع مقدسی به ایفای نقش پرداخته و تاکید دارد که مردم همچنان خوش دارند او را در قامت یک رزمنده ببینند. هاشمی حضور مستمر و پرتعدادش در آثار نمایشی متعلق به ژانر دفاع مقدس را برخاسته از تعلقاتش به جنگ می‌داند و می‌گوید خود را بیشتر یک معلم می‌داند تا بازیگر و از این منظر، ترجیح می‌دهد در قالب نقش‌هایی جلوی دوربین برود که با اعتقادات و باورهایش سنخیت و همخوانی داشته باشند.

انرژی هسته‌ای کلیدی برای دستیابی به دیگر اهداف استراتژیک
گفتگو با «دکتر فریدون عباسی»، رییس سابق سازمان انرژی هسته‌ای
انرژی هسته‌ای کلیدی برای دستیابی به دیگر اهداف استراتژیک

یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در پی پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ بدون هیچگونه تردیدی در حوزه انرژی هسته‌ای است و شاید مذاکرات هسته‌ای ایران در طول بیش از 12 سال گذشته و سنگ اندازی‌هایی که در این راستا صورت می‌گرفت، تأییدی بر همین مدعای جمهوری اسلامی باشد.

تولید و صادرات نفت‌ قطع نشد تا تورم مهار شود
گفتگو با «سیدمحمد غرضی» استاندار خوزستان، وزیر نفت و وزیر پست، تلگراف و تلفن در دوران جنگ تحمیلی؛
تولید و صادرات نفت‌ قطع نشد تا تورم مهار شود

«سیدمحمد غرضی» نامی آشنا در تاریخ سیاسی ایران است. مهمترین مسئولیت‌های وی در دوران دفاع مقدس بود. غرضی پیش از آنکه جنگ آغاز شود به خوزستان رفت و استاندار آن استان شد. او سپس با تشکیل دومین دولتِ جمهوری اسلامی به عنوان وزیر نفت معرفی و انتخاب شد. وزارت نفت در دوران جنگ یک وزارتخانه کلیدی بود و غرضی تا سال 64 و تا پایان فعالیت دولتِ سوم عهده‌دار این وزارتخانه بود، اما از نیمه جنگ به وزارت پست، تلگراف و تلفن رفت و عهده‌دار آن وزارتخانه شد. جهت بررسی اقدامات استانداری خوزستان، وزارت نفت و دولت در جنگ تحمیلی به گفتگو با وی پرداختیم

اهمیت حماسه 9 دی کمتر از آزاد سازی خرمشهر نبود
رئیس ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی:
اهمیت حماسه 9 دی کمتر از آزاد سازی خرمشهر نبود

توجه به لایه‌‌های عمیق پیدایش و ظهور حماسه‌ی 9دی که از جمله‌ی مهم‌ترین توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت این حماسه بود، ما را برآن داشت که  درباره‌ی عوامل شکل‌گیری این حادثه‌ی ‌بزرگ و فعالیت‌های پیرامون آن با سردار محمدعلی نائینی که رییس ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی کشور است گفتگویی کوتاه داشته باشیم.

هر بار یک برگ برنده رو ‌می‌کنم
گفتگویی که با زنده یاد علی سلیمانی به بهانه اجرای دو نمایش برای دانش‌آموزان «طعم جبهه»ای صورت گرفته بود،
هر بار یک برگ برنده رو ‌می‌کنم

تابستان امسال به همت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ویژه برنامه اردوهای دانش‌آموزی «طعم جبهه» برای پنج هزار دانش‌آموز شهرستان‌های استان تهران اجرا ‌می‌شود. در این ویژه برنامه که اجرای آن بر عهده مسعود روشن‌پژوه، مجری نام‌آشنای تلویزیون است، دو نمایش نیز برای این دانش‌آموزان به روی صحنه ‌می‌رود. نویسندگی و کارگردانی این دو نمایش را علی سلیمانی برعهده دارد. سلیمانی ایجاد جذابیت را برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نوجوانانی که به طور مستقیم با مقوله جنگ تحمیلی آشنا نبوده‍اند یک ضرورت عنوان ‌می‌کند. به تازگی فیلم «تنگه ابوقریب» با بازی سلیمانی به روی پرده سینماها رفته است.

«
1
2
3
4
5
6
»