SabzArticleView

دیگر مقالات تخصصی
حماسه در شهر خون
مروری بر فیلم‌ها و سریال‌های شاخص درباره خرمشهر
حماسه در شهر خون

نزدیک به چهار دهه از عملیات غرور آفرین «بیت المقدس» و حماسه آزادسازی خرمشهر می‌گذرد. بدون شک، همچنان که حمله ارتش بعث عراق و محاصره خرمشهر و مقاومت تاریخی و شجاعانه مردم و جوانان این شهر دربرگیرنده حماسه‌هایی است جذاب که می‌تواند دستمایه ساخت آثار نمایشی قرار گیرد، آزادسازی و بازپس‌گیری دوباره این شهر که با رشادت‌ها و جانفشانی‌های بسیار محقق شده است هم، چنان بار داستانی و دراماتیک بالایی دارد که می‌توان از دل آن، فیلم‌ها و سریال‌هایی ساخت متعهدانه، چشم نواز، هنرمندانه، تاثیرگذار و ماندگار.

ارتش با تمام توان ایستاد
یادداشت سرهنگ بازنشسته «محمدعلی شریف ‌النسب» از فرماندهان ارتش در سال نخست جنگ تحمیلی؛
ارتش با تمام توان ایستاد

سرهنگ بازنشسته «محمدعلی شریف‌ النسب» از اعضای هسته‌های مقاومت ارتش پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است. او پیش از آغاز جنگ تحمیلی به خوزستان رفت و در شکل‌گیری ستاد جنگ‌های نامنظم و مقاومت 34 روزه خرمشهر نقش‌آفرین شد. سرهنگ شریف‌النسب به دستور آیت‌الله خامنه‌ای نماینده وقت امام در شورای عالی دفاع و برای دفاع از خرمشهر به آن شهر رفت و پس از آشنایی با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن شریف قنوتی (شیخ شریف) به فرماندهی و سازماندهی نیروهای مردمی خرمشهر پرداخت. آنچه در ادامه می‌خوانید یادداشت او است.

آرمان‌گرای واقع‌بین
آرمان‌گرای واقع‌بین

مقام معظم رهبری در بیانات حکیمانه خویش بر هر دو مفهوم «واقع‌گرایی» و «آرمان‌خواهی» به‌طور توامان و در کنار هم تأکید دارند که یکی بدون دیگری فایده نخواهد داشت.

از آبادان تا کربلا
بازخوانی عملیات شکست حصر آبادان و نبردهای دوران دفاع مقدس با نگاهی به مناسبت‌های اربعین، هفته وحدت و روز فرماندهان؛
از آبادان تا کربلا

جنگی که به ایران تحمیل شد، یک جنگ نابرابر بود. عراق از سوی ده‌ها کشور حمایت مالی و سیاسی می‌شد و از آن کشورها تجهیزات نظامی و نیروی انسانی دریافت می‌کرد، اما ایران که به تازگی انقلاب مردمش به پیروزی رسیده بود و نظامش شکل گرفته بود، از سوی همان کشورها تحریم شد و تنها امید بین‌المللی‌اش به دو سه دولت یعنی دولت‌های سوریه، لیبی و الجزایر بود. همچنین دلگرم به پشتیبانی ملت‌های مظلوم و مستضعف منطقه همچون جوانان عراقی، افغانستانی، پاکستانی، بحرینی و یمنی بود که با تشکیل یگان‌هایی چون لشکر 9 بدر، تیپ ابوذر و... در کنار خیل عظیم رزمندگان ایرانی به دفاع از انقلاب اسلامی پرداختند.

یادمان نور الشهدا، نمادی از آشتی با طبیعت
یادمان نور الشهدا، نمادی از آشتی با طبیعت

وجود شهدایی از هر قشر، تفکر، آئین و مذهب با یک ملیت واحد در دوران دفاع مقدس نشان‌دهنده این نکته است که دفاع از حق و قدم گذاشتن در مسیر جهاد، ویژگی همه افراد آزاده‌ای است که با حوادثی نظیر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران این ویژگی را به منصه ظهور می‌رسانند و حریت خود را ثابت می‌کنند.

فمینیسم و دیکتاتوری در عفاف‌زدایی از زن
فمینیسم و دیکتاتوری در عفاف‌زدایی از زن

شاید پرده‌برداری از این نکته که «خود فمینیست‌های رادیکال موج سوم هم دقیقاً نمی‌دانند از جان خودشان چه می‌خواهند»، خیلی کار سختی نباشد؛ چراکه ده‌ها کتاب و مقاله در نقد نظرگاه فکری آنان به رشتۀ تحریر درآمده و بسیاری از مطالب نوشته‌شده هم نه دریافت‌های منتقدین سرسخت تفکر «اصالتِ برابری زن و مرد»، بلکه یافته‌های تجربی کسانی است که خود سابق بر این از پرچمداران نهضت فمینیسم بوده‌اند. این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که این مخالفت‌ها از ناحیۀ کسانی ابراز می‌شود که از یک «راه رفته» سخن می‌گویند.

سیرتشکیل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سیرتشکیل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور رسمی از روز 26 شهریور ماه سال 1364 تشکیل شد. امام خمینی در این روز طی نامه ای به آقای محس رضایی فرمانده سپاه از ایشان خواستند تا سریعا سپاه را به سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی قوی مجهز سازند.

شهدای آخرِ سال
شهدای آخرِ سال

از سال 62 تا سال 65، عملیات‌های بزرگ ایران برای برتری بر توان نظامی ارتش عراق در زمستان‌ها اجرا شد. عملیات‌های خیبر و بدر در اسفند ماه برگزار شد که در این دو عملیات تعدادی از فرماندهان به شهادت رسیدند. عملیات والفجر هشت نیز اگرچه در بهمن ماه 64 آغاز شد، اما 75 به روز به طول انجامید و تا فروردین 65 ادامه داشت. عملیات‌های کربلای 4 و 5 نیز در دی ماه اجرا شد، اما مرحله تکمیلی عملیات کربلای 5 در اسفندماه به سرانجام رسید و در این عملیات تعدادی از فرماندهان آسمانی شدند.

بازگشایی یک نامه
تاریخ شفاهی پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران به رهبر حزب کمونیست شوروی
بازگشایی یک نامه

در اولین روز سال ۱۹۸۹ میلادی برابر با یازدهم دی ماه 1367، حضرت امام خمینی (ره) که بزرگ‌ترین انقلاب دینی جهان را رهبری کرده بود نامه‌ای برای میخائیل گورباچف، رهبر حزب کمونیست و آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی نوشت. ایشان در نامه خود گورباچف را به بازنگری در اندیشه‌های الحادی کمونیسم دعوت کرد و به تحقیق درباره اسلام و نظام اجتماعی آن فراخواند. این نامه در حالی نگاشته شد که تا چند ماه قبل از آن، شوروی از صدام حسین رئیس جمهور عراق در جنگ همه‌جانبه با ایران حمایت سیاسی و تسلیحاتی می‌کرد و سال‌های متمادی در افغانستان حضور نظامی داشت و در حال جنگ با مبارزان مسلمان و آزادی‌خواه آن کشور بود؛ یعنی یک دشمن سرسخت و درجه یک با انقلاب اسلامی ایران.

تغییرات فرهنگی و ارزش‌های فرزندآوری
تغییرات فرهنگی و ارزش‌های فرزندآوری

مقوله فرزندآوری و آوری و زایش در اکثر باورها و ادیان از ارزش فراوانی برخوردار بوده است و حتی مناسک رهبانی مسیحی نیز که به ترویج عزوبت و تجرد معروف هستند در واقع از طرفداران کثرت نفوس هستند و بر مبنای اقوال تاریخی از جمع حواریون مسیح تنها ژان که تقریباً در سن بلوغ بود، ازدواج نکرده بود و بقیه همگی دارای زن و فرزند بودند. در آموزه‌هایی که رویه ترغیب به رهبانیت را در قرون وسطی توسط برخی از علمای مسیحی ترویج می‌کردند نیز تأکید بر رهبانیت و تجرد برای روحانیون مسیحی دیده می‌شد و این موضوع برای عامه مردم ترویج و تاکید نمی‌شد. رویه ای که به صورت کم و بیش در کیش بودا و آیین مانی نیز مشاهده می‌شود. در مورد کنترل موالید نیز می‌توان یادآور شد که پاپ پیوس دوازدهم در سخنرانی خود در «انجمن مامایی ایتالیا» قاطعانه اظهار داشت: هر عمل جنسی که منجر به تولید نسل نشود، از نظر کلیسای کاتولیک محکوم شناخته می‌شود.

«
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
»